Dnes je 30. 09. 2024
svátek má Jeroným

Zaostřeno na Protialkoholní vyhlášku (7)

Poslední slovo jsme v naší reportáži dali mluvčímu českolipské městské policie Antonínovi Doležalovi. Především na strážnících bude totiž záležet, jestli vyhláška bude bezcenným „papírem“, účinným nástrojem nebo prostředkem šikany občanů.

Podílela se městská policie na vzniku vyhlášky?

Městská policie není přímým spoluautorem vyhlášky, ale pouze v závěrečné fázi jsme společně s Policií ČR a panem místostarostou Mgr. Vlčkem doplnili některé lokality, kterých by se zákaz požívání alkoholu či omamných a psychotropních látek měl týkat. Bylo to na základě našich osobních poznatků nebo stížností občanů.

Jaká je v této oblasti situace? Byla opravdu neúnosná?

Nedá se říci, že situace s požíváním alkoholu byla zcela neúnosná. Hlavním problémem byli většinou bezdomovci na některých místech a občas mládež, na kterou si občas stěžovali občané v různých částech města - zejména sídlišť.

Jak se řešila doposud?

Doposud městská policie řešila pouze přestupky, kdy podnapilá osoba již spáchala určitý přestupek pod vlivem alkoholu jako například veřejné pohoršení či znečištění prostranství. Nemohla nijak předcházet těmto situacím, ale musela čekat, až alkoholem ovlivněný pachatel vybočí z právního rámce.

Změnilo se něco z vaší strany jako městské policie po zavedení vyhlášky? Jak třeba situace tak postup.

Vyhláška je v platnosti několik dní a prozatím strážníci spíše upozorňují na její platnost. Okruh lidí, kterých se totiž týká, a které má asi nejvíce omezovat, není zrovna ta skupina lidí, která by sledovala aktuální právní normy vydávané místní samosprávou.

Nám samozřejmě taky vadí popíjející bezdomovci, ale tak nějak cítíme, že jsme omezeni i my. Třeba na Štědrý den jsme se sešli asi ve dvaceti lidech na náměstí a pokecali, u toho jsme měli v termoskách svařák, vypily se dvě láhve kořalky. Po hodině jsme bez jakýchkoliv problémů s čímkoliv šli zase domů. Jak se bude posuzovat podobná situace?

Konzumace alkoholu a "drog" na veřejnosti není plošně zakázána v celém městě, ale jde pouze o vyjmenované lokality. Výjimku tvoří dny 31. 12 a 1. 1., kdy zákaz neplatí nikde. Městská policie v ní nevidí ani nástroj, kterým by měla znepříjemňovat běžný život slušným občanům. Je zaměřena na problémové jedince. Strážníci skutečně nemají v úmyslu nikomu kontrolovat obsah termosek, ale samozřejmě v případě "provokativní" konzumace alkoholu tam, kde to není povoleno, budou muset zakročit.

Co mladí v parku? Nám se docela líbilo, když se rozvalili na deky a něco popili za zpěvu s kytarou.

Bohužel na skupinky mladých, které v parku posedávaly a po jejichž odchodu se zde válely prázdné obaly po alkoholu, nahlíží kolemjdoucí rozdílně. Často jsme přijímali oznámení od pobouřených jedinců jejich neurvalým chováním. Proto také parky byly zahrnuty do zakázaných míst.

Uvedená vyhláška bude oporou strážníkům tam, kde nyní nemohli zakročit preventivně. Pokud nyní bude docházet k požívání alkoholu osobami na problémových místech, kde si to lidé nepřejí, a je to ze společenského hlediska obtěžující, strážníci nyní budou mít možnost vykázat tyto patřičné osoby do jiných lokalit. To je taky asi hlavním smyslem této vyhlášky. Nepředpokládá se, že zrovna bezdomovci budou totiž plnit městskou kasu.