Dnes je 23. 09. 2024
svátek má Berta

Zahájení výroby v českolipské mlékárně odloženo

Archiv

Podnik, který na začátku 90. let patřil k nejmodernějším mlékárenským provozům v zemi a zaměstnával 340 lidí, už přes tři roky nevyrábí. Noví vlastníci chtěli původně začít vyrábět v lednu. Kvůli zpoždění montáže technologie se ale zahájení opozdí, řekl dnes ředitel Martin Landa.


Českolipská mlékárna se chystá obnovit výrobu v době, kdy řada jiných potravinářských podniků kvůli přísným hygienickým předpisům Evropské unie s výrobou skončila. Podle ředitele Krajské veterinární správy v Liberci Josefa Krále z mlékárenských provozů už loni skončily sýrárny v Rovensku pod Troskami na Semilsku a ve Velkém Valtinově na Českolipsku. Martin Landa ale věří, že Českolipská mlékárna povolení vyrábět získá, protože celý postup příprav konzultuje s veterináři.


Mlékárna v České Lípě se zastavila v polovině roku 2000. Patřila tehdy k nejmodernějším mlékárenským závodům v republice a podařilo se jí získat i certifikát k vývozu do Evropské unie. Byla projektována na zpracování 350.000 litrů mléka denně. Podle odborníků ji na kolena srazila krize v odvětví a bankovní úvěry.


Noví majitelé získali mlékárnu po konkurzu a technologii koupili od Československé obchodní banky. "Do podniku jsme ale museli investovat desítky milionů korun," poznamenal Martin Landa. Podnik podle něj v současnosti zaměstnává zhruba 50 pracovníků a při plné výrobě by měl dát práci stovce lidí.


"Denně bychom měli zpracovávat kolem 150.000 litrů mléka," dodal. Firma se chce zaměřit na mléčné produkty, kde budou živočišné tuky nahrazeny tuky rostlinnými - palmovým olejem.


"Vyrábět chceme zakysané krémy bez podílu živočišných tuků a s přírodními sladidly a také tvaroh vyráběný tradičním způsobem tak, jak se vyráběl za dob našich babiček," uvedl ředitel. Podnik také chce zpracovávat syrovátku a podmáslí. Mlékárna má i technologii na výrobu sušeného mléka, s jejím zprovozněním ale zatím firma nepočítá, protože pro ni nemá dostatečné využití.