Dnes je 22. 09. 2024
svátek má Darina

Shrnutí výsledků voleb v Libereckém kraji

Archiv

Na druhém místě skončila stejně jako před čtyřmi lety ČSSD, již podpořilo 29,31 procenta volících. Třetí komunisté získali 11,51 procenta hlasů a čtvrtá skončila Strana zelených, kterou podpořilo 9,58 procenta voličů. Ostatní strany pětiprocentní hranici nepřekročily, KDU-ČSL dostala od voličů z Libereckého kraje 4,23 procenta hlasů.


Podle výsledků voleb, které dnes zveřejnil Český statistický úřad na www.volby.cz, bude kraj reprezentovat osm poslanců: čtyři z ODS, tři z ČSSD a jeden komunista. Občanští demokraté si tak vylepšili pozici, před čtyřmi lety získali mandáty tři, stejný počet zástupců měli sociální demokraté a po jednom komunisté a koalice KDU-ČSL a US-DEU.


V rozporu s očekáváním se do Poslanecké sněmovny nedostal kontroverzní starosta Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku Petr Pávek, který vedl kandidátku Strany zelených. Přestože v rámci Česka získala strana největší podporu, na křeslo ve sněmovně to nestačilo. Liberecký kraj totiž patří mezi malé volební obvody.


Podle ČSÚ přišlo odevzdat svůj hlas 62,35 procenta voličů, což je zhruba o sedm procent více než v roce 2002. Největší volební účast téměř 95 procent si v Libereckém kraji připsaly Rakousy na Semilsku. Hlasovalo tam 55 z 58 registrovaných voličů. Nejmenší účast jen mírně přes 41 procent zaznamenali v Ralsku na Českolipsku, kde hlasovací lístek odevzdalo 528 z 1279 zapsaných voličů.


Velký zájem o volby se v Libereckém kraji projevil kromě jiného například v městské nemocnici v Jablonci nad Nisou. Dokonce i na jednotce intenzivní péče chirurgického oddělení vhodilo lístky do přenosné urny pět lidí a na anesteziologicko-resuscitačním oddělení jeden člověk. V nemocnici hlasovalo 102 pacientů.


V liberecké vazební věznici měli letos vůbec historicky nejvyšší volební účast - přes 42 procent. Hlasovalo tam 153 odsouzených a obviněných.


"K volbám šli i lidé, kteří tradičně nevolí, řada z nich mi volala, protože nevěděli, jak na to. Zřejmě je vybudila z letargie polarizace politického spektra a obava z budoucnosti," řekl  liberecký hejtman Petr Skokan (ODS).


Jeho strana s každými volbami v Libereckém kraji posiluje. Zatímco v parlamentních volbách v roce 2002 s 27,4 procenta hlasů jen těsně porazila ČSSD, o dva roky později zvítězila v krajských volbách díky podpoře více než 36 procent voličů. Naopak komunisté s každými volbami o voliče přicházejí. Ještě před čtyřmi lety je v parlamentních volbách podporovalo 17,17 procenta voličů, v krajských o dva roky později 15,93 procenta a nyní jen 11,51 procenta.


Podle lídra KSČM Josefa Vondrušky ubrala komunistům v kraji hlasy hlavně Strana zelených. Například ve Frýdlantu přišli zhruba o šest procent hlasů a v Novém Městě pod Smrkem ztratili téměř desetinu. Zelené tam naopak podpořilo přibližně 13, respektive 12 procent voličů. V Liberci KSČM ztratila asi 5,5 procenta, zelené podpořilo 12,5 procenta voličů.


Volby v Liberci poznamenaly výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který  řekl, že na dveře bytů komunistických členů okrskových volebních komisí v Liberci někdo vylepil plakáty s lebkou a zkříženými hnáty. Strana podle něj posoudí, jestli kvůli incidentu podá žalobu ohledně regulérnosti voleb. Policisté ale Filipovu informaci nepotvrdili.


"Přijali jsme pouze jedno oznámení o nálepce na poštovní schránce členky okrskové volební komise za KSČM. Žádná lebka se zkříženými hnáty se tam neobjevila," uvedla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková, podle které se jinak volby obešly bez incidentů.