Dnes je 21. 09. 2024
svátek má Matouš

Policie navrhne žalobkyni, aby poslala Berkovu skupinu před soud

Archiv

Vyšetřovatel žalobkyni navrhne, aby Berku a spol. postavila před soud.


"Očekávám návrh na podání obžaloby," řekla dnes  státní zástupkyně Daniela Smetanová, která si nyní bude muset projít asi 60.000 stran spisu.


Policie vyčíslila škodu, kterou podle ní Berkův gang způsobil, na 264,597.167 korun, dalších více než 200 milionů korun se prý pokusil získat.


Vyšetřování Berkovy skupiny trvalo přes dva roky. Jde o první případ, kdy byl v souvislosti s majetkovou trestnou činností využit paragraf zločinného spolčení a poprvé v něm figuruje soudce.


Policie začala skupinu rozkrývat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil údajně na základě padělaných dokumentů. O rok později vyšetřovatel rozdal obvinění dalším lidem - údajnému organizátorovi gangu a vysokoškolskému pedagogovi Vladislavu Větrovcovi, správcům konkurzní podstaty Danielu Thonatovi a Petru Tuhému, zaměstnanci zpeněžování podstaty Luboru Kindlovi, soudnímu znalci Martinu Jurenkovi a bývalému policistovi Vlastimilu Paroulkovi.


K Union bance přibylo obvinění, že zmanipulovali konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a naposledy Báňské stavby Most.


Podle policie manipulovali konkurzy podniků, které se ocitly na hranici bankrotu. Vybrali si podnik v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka. Za pomoci dalších firem a lidí zajistili odkoupení pohledávek věřitelů podniku, na který následně Berka vyhlásil konkurz a dosadil do něj vybraného správce. Tím se dostávali k majetkům za stovky milionů korun, které pak pod cenou rozprodávali.


Celou akci údajně vymyslel Větrovec, který vytvořil síť spřízněných osob ve státní správě. Tito lidé nezákonné transakce kryli. V souvislosti s Berkovou kauzou policisté prověřovali i náměstka bývalého vicepremiéra Petra Mareše Františka Kozla a sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimíra Šišu. Policie v Kozlově kanceláři při prohlídce našla dokumenty vztahující se k Berkovu případu. Jeden z obviněných, Petr Tuhý, je Kozlův zeť. Materiály ke kauze našla policie také u Šiši. V trezoru v kanceláři NBÚ měl například podstatnou část Berkova spisu. Policie Kozla i Šišu loni v červenci vyslechla, obvinění jim ale nesdělila. Z neoprávněného nakládání s osobními údaji byl ale obžalován Jiří Císař, Berkův bývalý advokát, který zřejmě materiály Šišovi poskytl.


Policie nyní prověřuje v souvislosti s vyšetřováním Berkovy skupiny okolnosti konkurzů dalších asi deseti společností. Prověřuje se také nová výpověď Thonata, který podle médií řekl, že kromě Berky brali úplatky i jiní soudci, skupina navíc údajně spolupracovala s policisty obviněnými v kauze lupičského gangu Davida Berdycha.


Česká televize před časem uvedla, že jsou podezřelí čtyři policejní důstojníci. Thonat prý jmenoval například šéfa protikorupční služby v Ústí nad Labem Petra Dvořáka či litoměřického kriminalistu Miroslava Slabého. Podle informací ČTK Thonat mluvil o tom, že jej při konkurzech úkoloval podnikatel Igor Brdlík, který byl s Thonatem před časem obviněn z kuplířství v rozvadovských nevěstincích. Na to, že řada nevěstinců v Rozvadově patří lidem z Berkovy skupiny, upozornila televize Nova v pořadu Na vlastní oči. Podniky byly napsány na Thonata, ve skutečnosti je vlastnil Brdlík. Podle Novy je Brdlík štědrým mecenášem společnosti Svědci Jehovovi, k níž má blízko i Thonat.