Dnes je 30. 09. 2024
svátek má Jeroným

Marný boj se znečištěním na koupališti v Dubici

Archiv

Koupaliště je přitom jedinou možností koupání ve čtyřicetitisícovém městě. Podle českolipského místostarosty Jiřího Pazourka zhoršuje situaci chybějící kanalizace v té části Dubice, která přiléhá ke koupališti. "Proto připravujeme projekt odkanalizování, který by se měl realizovat už v příštím roce," řekl dnes ČTK Pazourek.


Kvalitě vody v nádrži však podle něho neprospívá ani voda, která do koupaliště přitéká z Robečského potoka, protože i v ní měření prokázala sinice. Jejich tvorbě napomáhají i vedra, a proto by situaci mohly zlepšit déšť a ochlazení, věří místostarosta.

Koupaliště slouží veřejnosti od července 2001. Do jeho vybudování investovalo město kolem 15 milionů korun, velkou část prostředků však spotřebovala výstavba parkoviště pro 200 automobilů. Do rozvoje a vybavení koupaliště investuje město i letos. "Vybudovali jsme velkou skluzavku, rekonstruujeme minigolf, nakoupili jsme lodičky, všechno to stálo kolem půl milionu korun," dodal Pazourek.

Koupaliště v Dubici není v kraji jediným, kde hygienici zakazují koupání. Kvůli zvýšenému výskytu mikroorganismů není ke koupání vhodná ani voda na koupalištích v Heřmanicích na Českolipsku a ve Světlé pod Ještědem na Liberecku. "Ostatní koupaliště jsou v pořádku, z přírodních nádrží vyšlo z posledních kontrol nejlépe Máchovo jezero," poznamenala Rena Lukuvková z Krajské hygienické stanice v Liberci.

Méně vyhovující vodu mají podle Lukuvkové také přehradní nádrže v Liberci a Jablonci nad Nisou, kde se v menším množství objevily toxické sinice. V omezené míře je laboratorní rozbory odhalily také ve vodě z nádrže Kristýna u Hrádku nad Nisou. "Zhoršená jakost vody neohrožuje zdraví většiny koupajících, ale nemůžeme vyloučit mírné zdravotní potíže citlivých jedinců, a proto doporučujeme dobu koupání omezit," vysvětlila Lukuvková.