Dnes je 21. 09. 2024
svátek má Matouš

Liberecký kraj převezme v září 300 hektarů v prostoru Ralsko

Archiv

Největší část pozemků patří městu Ralsko, které se rozkládá na území 171 kilometrů čtverečních a je tak po Praze druhým největším městem v zemi. Velká část pozemků patří také Vojenským lesům a statkům Mimoň. Právě s nimi chce kraj jednat o správě území, které získá. ČTK to dnes řekl liberecký hejtman Petr Skokan.


Převzetí území už schválili krajští radní, souhlasit však musí ještě zastupitelé, kteří budou o záměru jednat na konci srpna. Kraj pozemky v bývalém vojenském prostoru od státu převezme, přestože má obavy z ekologické zátěže, kterou může půda skrývat. Stát se zavázal odstranit znečištění objevené do roku 1991 po odchodu sovětských vojsk. Likvidaci jiných znečištění už bude muset financovat kraj. "Mapování případných ekologických zátěží bude prvním krokem, který nás v prostoru po jeho převzetí čeká," řekl hejtman.


Kraj chce případnou sanaci ekologických zátěží financovat za přispění evropských fondů. Připravuje proto projekt, který by umožnil zmapovat ekologické znečištění nejen na pozemcích ve vlastnictví kraje, ale i ve městech a obcích. "Vyčlenili jsme 13,4 milionu korun na přípravu projektů z oblasti životního prostředí, pro čerpání dotací z evropských fondů," řekl ČTK náměstek libereckého hejtmana pro životní prostředí Radim Zika. Kraj chce podle něho mimo jiné získat dotaci na zateplení 15 školských budov, které si podle odhadů vyžádá kolem 200 milionů korun. Dalším projektem je právě sanace ekologických zátěží ve městech a obcích kraje.


Vojenský prostor Ralsko opustila sovětská armáda počátkem 90. let a od té doby areál chátrá. Jediné, co se změnilo, jsou obytné domy a některé další budovy, třeba bývalá fara, které město Ralsko za přispění státních a evropských dotací opravilo. Většina nemovitostí kolem letiště se ale za tu dobu změnila v ruiny. Území prošlo nákladnou pyrotechnickou očistou, která stála přes 450 milionů korun. Převod území na kraj a město Ralsko schválila vláda v polovině roku 2005.


Velká část prostoru je prakticky nedotčeným územím s nádhernou krajinou. Region je už dnes protkán kilometry cyklostezek, chybí mu však dostatečné zázemí pro návštěvníky. Liberecký kraj by v budoucnu lokalitu chtěl využít především jako rekreační oblast, ale i pro průmysl šetrný k životnímu prostředí. Nedaleké Ralsko ale potřebuje pracovní příležitosti pro svých 1900 obyvatel. V regionu chybí zaměstnavatelé, a tak trpí vysokou nezaměstnaností. Za prací odtud musejí lidé dojíždět do České Lípy nebo do Mladé Boleslavi.