„Ledová jeskyně“ Vinný sklep

Archiv
Verze pro tisk |

Pro tentokrát zamíříme do Kyjovského údolí na okraji Národního parku České Švýcarsko. Kdo raději cestuje vlastním automobilem, může jet po hlavní silnici na Rumburk, z které odbočí v obci Studánka do Krásné Lípy. Projede správním městem zmíněného Národního parku a ve čtvrti Krásný Buk odbočí vlevo. Parkoviště je v Kyjově u autobusové zastávky. Turisté preferující dopravu vlakem pojedou z České Lípy ve směru Nový Bor, Jedlová a vystoupí ve stanici Krásná Lípa - město. Z centra je to do Kyjova asi pět kilometrů po silnici či po červené a zelené značce.


Jsme-li tedy společně v Kyjově, bez problémů objevíme rozcestník turistických cest. Vydáme se do nádherného Kyjovského údolí vyhloubeného v pískovcových skalách řekou Křinicí. Po pravé straně mineme výstavní chalupu, která je ozdobou i některých místních pohlednic. Vlevo nás zaujme pamětní deska Eduarda a Františka Binertů, propagátorů turistiky v této oblasti.

Půjdeme-li dále po silnici, v zimních měsících neudržované, na níž bývá projeta vcelku kvalitní běžkařská stopa, dojdeme k rozcestí s mapou.



Stále turisticky neukojení cestovatelé mohou pokračovat podél Křinice ještě dále a objevit několik podobně atraktivních útvarů na pravém břehu, na který se dostaneme po mostku. Rampouchy i jiné útvary zde vznikají z vody odkapávající z pískovcových skal. Jeden z převisů nese poetický název Jeskyně víl.

Jsme-li již na cestě zpět a máme-li s sebou brusle, navrhuji zastávku na Kyjovské přehradě. Musíme zpět do Kyjova a po silnici zamířit do vršku. Ti, kdo jeli vlakem, mají však již nejvyšší čas, aby se stihli vrátit zpět do Krásné Lípy.

Závěrem si přeji, abychom zanechali tyto přírodní útvary neporušené i pro další návštěvníky aspoň do jara.

Nahoru