Komorní víkend s Lípou Musicou

Verze pro tisk |

V sobotu 3. října se Lípa Musica podruhé představila v Ústeckém kraji a podruhé v letošním roce se na jejím pódiu představil letošní festivalový garant Josef Špaček, tentokrát v komorní úloze. Přesně před rokem si Josef Špaček pro svůj komorní projekt vybral spolupráci se svými převážně zahraničními přáteli a společně zazářili na svátek znovusjednocení Německa ve Waltersdorfu. Letos Špaček vyzval svého předchůdce v roli garanta - hornistu Radka Baboráka, violistu Pavla Nikla a čtveřici svých kolegů z České filharmonie - violoncellistu Václava Petra, basistu Adama Honzírka a dechaře Ondřeje Roskovce a Tomáše Kopáčka. Jejich festialové septeto mělo svou premiéru na Zámku Děčín coby druhý letošní příspěvek do programu Rodinné stříbro Ústeckého kraje. Večer tentokrát prozářilo provedení radostného Septetu letošního jubilanta Ludwiga van Beethovena a špetku koření dodala kvintetivní verze Straussova díla Enšpíglova šibalství. Vynikající komorní večer s premiérou nového ansámblu Josefa Špačka se setkal s nadšeným přijetím publika. 

Symbolicky na čas posledním vokálním koncertem v předvečer vyhlášení nouzového stavu a přijetí krizových opatření včetně "zákazu zpěvu" pokračoval 19. ročník MHF Lípa Musica v neděli 4. října na tradičním místě v Prysku. Na programu večera bylo méně známé hudební pojetí posledních pozemských okamžiků Ježíše Krista. Sedm posledních slov Vykupitele na kříži zpracoval Haydn mimo jiné jako komorní skladbu pro smyčcové kvarteto, na počátku jednadvacátého století ji však navíc španělský skladatel José Peris Lacasa opatřil pěveckým partem, aby tak umocnil sdělení tohoto díla odpovídajícího na otázky smyslu oběti, vykoupení, života a lásky... V Prysku se této skladby ujali respektovaní interpreté – mezzoospranistka Markéta Cukrová a Zemlinsky Quartet - a duchovně obsažný večer s tímto hudební skvostem se dočkal vřelého přijetí publika. Lípa Musica tak s úspěchem završila druhou třetinu své letošní hudební cesty dvěma projekty, které nabídli nejen neotřelý program, ale především interpretační dokonalost. 

V tomto týdnu program naruší současná situace ohledně krizových protipandemických opatření a po zrušeném koncertu 6. října v Teplicích bude festival pokračovat v neděli 11. října varhanním recitálem Vladimíra Roubala a trumpetisty Miroslava Kejmara. Vstupenky jsou ještě v prodeji. Více na www.lipamusica.cz.

Foto: Martin Špelda

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru