18. ročník MHF Lípa Musica zahájí příští týden King’s Singers

Verze pro tisk |

Po úspěšném srpnovém prologu v saském Oybině bude v úterý 17. září slavnostně zahájena hlavní koncertní řada 18. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Premiérově se v poutní bazilice Navštívení Panny Marie v Hejnicích představí jedna z největších hvězd mezi světovými vokálními ansámbly – fenomenální britské sexteto The King’s Singers. Výjimečný zahajovací galavečer respektované vokální ikony bude současně i dalším Koncertem pro Liberecký kraj a nabídne písně klasiků a soudobých autorů, ale i ukázky z lidové tvorby od Moskvy po Londýn. Speciálním hostem večera bude navíc liberecký dětský sbor ZUŠ Severáček, se kterým The King’s Singers realizují i workshop. Hejnické festivalové vystoupení bude letošní jedinou zastávkou tohoto unikátního ansámblu v České republice. Koncert je již vyprodán, praktické informace pro návštěvu tohoto koncertu najdete zde.

Po loňském představení úspěšné mezzosopranistky Magdaleny Kožené je vystoupení The King’s Singers v pořadí třetím Koncertem pro Liberecký kraj, který festival společně s Libereckým krajem připravuje. Exkluzivními partnery Koncertu pro Liberecký kraj je Liberecký kraj a společnosti Kooperativa, a.s., ČEPS, a.s. a Kasro spol. s r.o.

Stejně jako v předchozích letech, i letos převzal záštitu nad hudební přehlídkou mezi dalšími také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Akce tohoto charakteru Liberecký kraj podporuje, jelikož chce zachovat tradice významných kulturních událostí. Rád bych ocenil organizátory, kteří před 18 lety přišli s poněkud bláznivou myšlenkou uspořádat v České Lípě hudební festival. Ale nebýt jich, neměli bychom dnes v našem kraji jednu z nejlepších hudebních událostí v zemi. Lípa Musica se postupem času stala událostí, která prostřednictvím hudby spojuje návštěvníky z různých regionů. Velice mě také těší, že je festival ideálním pojítkem pro nalezení společné řeči mezi lidmi, kteří pocházejí z odlišných států. Nejvíce patrné to je při vzájemném dialogu Čechů a Němců,“ sdělil hejtman.

Těmito koncerty jsme chtěli od samého začátku přinést do kraje to nejlepší, co nabízí světová klasická hudba. Již na základě prvních dvou ročníků se ukazuje, že spojit síly se zkušeným organizátorem festivalu a společně mít takto náročný cíl nese své ovoce. Děkuji tedy Martinu Prokešovi a jeho kolegům ze spolku Arbor za skvělou práci. Festivalu stoupá prestiž a pro další ročník chystáme překvapení v podobě dalšího interpreta světové úrovně,“ doplňuje Květa Vinklátová, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libereckého kraje.

The King’s Singers, superlativní vokální sextet, jak hlásají londýnské „Tajmsy“, čerstvě oslavil půl století na světové scéně. Soubor se vznikl 1. května v roce 1968, tehdy jej založila šestice zpěváků z Královské koleje v Cambridge a odtud také pochází název ansámblu. Celých padesát let zpívá ve složení dva kontratenoři, dva barytony, tenor a bas, které na počátku vzniklo vlastně náhodou. Tato náhoda však dala souboru nezaměnitelný zvuk, který navíc dotváří i osobitá hudební diverzita ve výběru repertoáru. Nositelé cen Grammy, Emmy, magazínu Gramophone a mnoha dalších brázdí dnes s neutuchajícím entuziasmem koncertní scény po celém světě a pro svou virtuozitu, živost a neodolatelné kouzlo jsou považováni za to nejlepší mezi vokálními soubory. 

Máme velice příjemné a milé vzpomínky na naše předešlá vystoupení v České republice. České publikum je nesmírně velkorysé a Česká republika má navždy své výjimečné místo v našich srdcích,“ říkají členové ansámblu The King’s Singers a k programu festivalového vystoupení dodávají: „Program, který představíme na festivalu Lípa Musica, je pro nás velice výjimečný. V roce 2019 se zdá, že rozdíly mezi zeměmi, komunitami a kulturami jsou velice silné. Ale od východu na západ, od severu na jih, hudba má sílu spojovat lidi. Každý dokáže ocenit krásné písně a tradice vokální hudby napříč Evropou, které mají tolik společného. Tato hudební pouť z Moskvy do Londýna oslavuje některé skvělé jazyky, hudební styly a historii zemí, které leží mezi Moskvou (kde jsme program uvedli vůbec poprvé) a Londýnem. Prezentujeme hudbu pěti století a deseti zemí, ale velmi zajímavá je posloupnost písní: některé radostné, některé smutné, jiné vtipné a další vážné. Myslím, že každý si v tomto programu najde něco, co ho potěší.“ 

Zahajovací koncert festivalu je již beznadějně vyprodaný, rádi bychom Vás však pozvali na následující koncerty v prvních festivalových dnech, na které se ještě můžete vypravit. V pátek 20. září se můžete setkat znovu s libereckým dětským sborem ZUŠ Severáček na recitálu v Žitavě, který se uskuteční v prostorách místního Johanniskirche. Na programu zazní díla českých a německých autorů coby mariánská hudební pocta. Možnost rezervovat vstupenky i místa v autobuse je stále k dispozici, více informací najdete zde.

V sobotu 21. 9. je na programu festivalová premiéra v klášteru St. Marienthal nedaleko Ostritz, kde se představí Tiburtina Ensemble se svým programem věnovaným osobnosti Hildegardy z Bingenu. Na tento koncert je v prodeji ještě několik posledních vstupenek, kapacita autobusu je již naplněna. Připomínáme, že koncert bude předcházet prohlídka kláštera od 16.45 hod., které se můžete zúčastnit, pokud se přihlásíte zde. Prohlídka bude stát 3,5 €, cena bude hrazena přímo průvodci.

Druhý festivalový týden otveře první českolipský koncert. V pondělí 23. září se v bazilice Všech svatých představí poprvé umělecký garant letošního ročníku houslista Josef Špaček, a to společně s houslovou hvězdou - světovým sólistou a koncertním mistrem Berlínských filharmoniků - Noahem Bendixem-Balgleyem. Tento koncert bude přecházet premiérová moderovaná diskuse s umělci, která se uskuteční v bazilice od 18 hodin. Tu můžete navštívit na základě platné vstupenky. V prodeji zbývají poslední dvě desítky vstupenek.

Hledáte-li inspiraci pro návštěvu festivalu na poslední chvíli, přečtěte si náš letošní festivalový magazín nebo mimořádnou přílohu, která vyšla v MF DNES. 

18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabízí letos řadu 20 akcí (2 akce navíc již proběhly) na 15 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí a bude probíhat až do 26. října s tradičním epilogem Má to smysl! ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 6. a 7. listopadu 2019 v České Lípě. Z celkové letošní kapacity cca 5000 míst je před zahájením festivalu v prodeji poslední pětina vstupenek, třetina koncertů je prakticky vyprodána, nebo na ně zbývají jen poslední kusy vstupenek. Zcela vyprodán byl prolog na hradě Oybin, zahajovací koncert s The King’s Singers, koncert s názvem Struny a svíčky v Zahrádkách, premiéra v St. Marienthalu, nebo například klavírní recitál Miroslava Sekery ve Šluknově. Poslední místa jsou k dispozici na vystoupení Lípa Musica Sextetu, ukrajinského akordeonisty Alexandra Hruštěviče, projekty Zápisník zmizelého nebo Mystérium s německými hosty nebo populární bonbonek s Lenkou Novou a Petrem Maláskem.

www.lipamusica.cz
 

alt
alt
alt
alt
Nahoru