Dnes je 23. 09. 2024
svátek má Berta

Kdo se postará o vojenský újezd?

Archiv

"Obáváme se, že pokud by stát prostor kraji předal, neměla by správa dostatek peněz na dokončení chemické a pyrotechnické očisty území ani na dokončení privatizace," řekl dnes starosta Jindřich Šolc.


Bývalý vojenský prostor Ralsko patří k rozvojovým prioritám Libereckého kraje, který v něm proto chce získat rozhodující vliv. Podle náměstka hejtmana Luďka Suchomela už představitelé kraje jednali o možnostech převodu s organizací Privum, která zastupuje stát při privatizaci bývalých vojenských prostorů.


"Kraj je schopný lépe než stát koordinovat další privatizační postup tak, aby byl v souladu se záměry kraje, ale aby nebyl v rozporu se zájmy obce," vysvětlil postoj kraje Luděk Suchomel.


Starosta Ralska je ale přesvědčen o tom, že pokud by stát území předával, měl by je předat obci a nikoli kraji. "O území bychom měli rozhodovat my a nikoli kraj, protože nás se bezprostředně dotýká," vysvětlil Jindřich Šolc stanovisko obecního zastupitelstva. Připustil však, že se obec i kraj shodují v tom, že v této lokalitě by nebylo vhodné připustit ekologicky sporné podnikatelské záměry. Budoucnost území vidí obě strany především v cestovním ruchu.


Vojenský prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních užívala do roku 1990 sovětská armáda. Očista prostoru začala v roce 1993 a stát do ní zatím investoval přes 400 milionů korun. V roce 1992 vznikla obec Ralsko. Na ploše 170 kilometrů čtverečních zde dnes žije asi 1600 stálých obyvatel. Většímu rozvoji oblasti zatím brání špatná dopravní infrastruktura, která bude vyžadovat milionové investice.


Velkou část bývalého vojenského prostoru Ralsko spravuje rozpočtová organizace Privum, kterou účelově vytvořilo ministerstvo hospodářství v prosinci 1993. Zároveň ji pověřilo privatizací majetku ve vojenských prostorech i přesto, že obecní zastupitelstvo v Ralsku s tímto postupem nesouhlasilo. Podle starosty Jindřicha Šolce neprobíhá privatizace vždy zcela systémově a některé žádosti nejsou projednávány s obecním zastupitelstvem. Dvanáct let po odchodu sovětských vojáků z prostoru je nabídka pracovních příležitostí v místě minimální.