Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Verze pro tisk |

Akční prezident Petr Pavel.

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Česká společnost a politika dnes (část 7. )

Akční prezident Petr Pavel.

Nahoru

Re: . )Česká společnost a politika dnes (část

Ale houby moldavite, vůbec nevíte na co já vzpomínám, tak za mě zas nemluvte. Diplomatická pravidla jsou jednoduchá. Prezident přijímá prezidenta, premiér premiéra a pod. Nezaznamenal jsem někdy něco jiného. Pavla přijal Berdt Posselt.
A co mi vadí ? Vadí mi to, že je to stejné ne-li horší, jak za komunistů, Museli jsme jsme každoročně licoměrně oslavovat a předstírat 4 týdny přátelství se SSSR a teď budeme muset přežít podobně 12 týdnů bavorsko - českých.

Nahoru

Re: . )Česká společnost a politika dnes (část

No, přeshraniční festival se bez zahradníků určitě obejde. Nic povinného to není, v příhraničí se spolupracuje mezi Němci a Čechy už dávno. Dělají se různé akce a bez problémů.Nemusí se nejen povinně slavit, ale ani se nemusíte bát jako za těch hodnejch komoušů, že vás domovní nebo uliční důvěrnice, či některý jiný zdatný Čech práskne, že nemáte vlaječku za oknem.Je jasné, že někteří, zejména starší národovci, leccos těžko vydýchávají….A je pravdou, že mladší generace se bez nich v otázce česko-německých vztahů obejde docela dobře.

Nahoru

Re: . )Česká společnost a politika dnes (část

Jardo,nemusíte mít starost, o nějaké naše rodinné hříchy ve vztahu k Němcům. Možná by hříchem ,ale současným viděním naopak kladným, mohlo být, že se koncem války jedné mé tetě narodilo 3. dítě , zatímco strejda bojoval na západní frontě ve Francii. Přeběhl, nechal se zajmout a jako zajatec přežil bombardování Londýna. Po válce byl převezen do internačního tábora v USA. Domů se vrátil až v r.1947, Věrušku přijal za vlastní. Za války měla teta přidělené na byt 2 německé vojáky, jeden byl Věruščin otec.
Koho by zajímalo, proč Čech bojoval v Německé armádě, vysvětlím : Strejda žil v Sudetech a za protektorátu bylo jednoduché úřední změnou příjmení udělat z Čecha Němce.
Paní Šepsovou by mohl tenhle náš rodinný hřích potěšit nebo alespoň trochu zchladit v její zášti vůči mně.

Nahoru

Re: . )Česká společnost a politika dnes (část

Nemyslel jsem přímo vás, to se jen tak sešlo....Spíš jsem myslel obdivovatele toho zrádce Skály a jeho pevných názorů, který se sám někde chlubil, že při našem napadení pomáhal ruSSákům. A dodnes se ani nezastyděl.

Nahoru

Re: . )Česká společnost a politika dnes (část

No, neplanu nějakou záští k někomu,kdo si stále myslí,že je anonymní. Kristova noho, takhle může přemýšlet jen někdo nabubřelý,který právě tou záští plane.. Mám zcela jinou náplň života a raduji se ze zcela jiných věcí. Třeba teď o víkendu bylo krásně, já jsem opět navštívila na dva dny Vídeň a její stánky s uměním,dala si v Belvederu Sachra,v Albertině čtvrtku Veltliner, dočetla skvělou španělskou detektivní trilogii od Dolores Redondo z okolí Pamplony a Navarry, kde jsem shodou okolností taky pobývala, a bavilo mne hledat si místa děje na mapě a opakovat španělštinu. . A příroda je krásná ,procházky po lese osvěžující a zajímavých knih a filmů nepřeberně. A dětského žvatlání taky. Howhg!
Pěkné dny přeji!!

Nahoru

Re: . )Česká společnost a politika dnes (část

Prezident Pavel měl projev na Terezínské tryzně : Máme přijmout odpovědnost za zločiny, které páchali naši předkové.
My ??? Naši předkové ?

Nahoru

Re: . )Česká společnost a politika dnes (část

Nešlo by konečně opravit ten titulek, autore?

Nahoru

Česká společnost a politika dnes (část 7.)

Nešlo, zkoušel jsem to. Můžete prosím poradit jak ?

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (7)

/Můj účet /Moje příspěvky...

PS: znova jsem ověřil, na /Moje příspěvky lze v seznamu kliknout a /Upravit.

Nahoru

Re: . )Česká společnost a politika dnes (část

Pane Tichý, díky za radu, povolal jsem nakonec svého IT poradce, ale zasáhnout opravou do nadpisu nejde žádným způsobem. Smiřme se s tím.

Nahoru

Re: . )Česká společnost a politika dnes (část

Pane Tichý, zkusil jste u téma, jehož jste autorem, zasáhnout nějakou změnou do samotného názvu téma ?
U nadpisu se neobjeví ani kurzor . Dejte pak vědět.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (7)

Opravil/pomršil jsem svůj titulek "XCírkevní restituce...", viz seznam HP, ačkoli se to chovalo trochu nestandardně. Zítra zase opravím...

Dnes opraveno zpět, OK.
Včetně standardní e-mailové zprávy "Akce Církevní restituce? Samozřejmě ano! byla schválena a zveřejněna".

Nahoru

Re: . )Česká společnost a politika dnes (část

Pane Tichý, nemohu do nadpisu nijak zasáhnout i přes vaši radu, protože se mi tam neukáže kurzor, jak jsem psal

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (7)

Po volbě /Upravit se musíte nejdřív posunout níž, kde je Nadpis: a Text: - a myší tam ten kurzor vyvolat.

Nahoru

Re: . )Česká společnost a politika dnes (část

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-doktorka-dezinformatorka-uz-neleci-40432474#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest220_personal_layout_2_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Bohužel ti lidé si nepřipouští, že ohledně toho, co šířili, zbytečně umírali lidé. Je to o výplachu mozku, kterému je náchylno až 20% populace, jak psal jeden významný psycholog. Novodobí svědkové Jehovovi. Ti taky raději zemřou, než aby přijali krevní transfuzi.
Často přemýšlím, proč stát nechrání své obyvatele před dezinformátory. Na šíření pohlavních a jiných chorob jsou zákony. V USA platí, že dezinformace, lež, není svobodou slova. Kolikrát i soukromé stanice vyply Trumpa.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Pane Tichý, děkuju za pomoc s tou opravou nadpisu. Bylo to jednoduché, když víte jak - to já nevěděl :-)

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (7)

Není zač. Ale neměl byste si najít zkušenějšího IT poradce?

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Technická pozn. je vyřešena a můžeme pokračovat dál v diskuzi.
Zdá se, že prezident Pavel se cítí být Němcem, tedy alespoň v Terezíně.
"Tato unikátní pevnost, po celé Evropě známá jako jeden z vrcholů vojenského inženýrsví se nakonec stala symbolem toho nejhoršího, čeho je člověk schopen. Odpovědnost za zločiny, které páchali naši předkové, musíme přijmout a poučit se z nich."
České televizi se to zřejmě nelíbilo, a tak vypustila na své stránky citát bez přivlastňovacího zájmena naši.
Protestuji, nejsou to moji předkové, kdo prováděl zvěrsva v Terezíně.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (7) 1945

Asi jste o tom neslyšel, tak pátrejte dál; bohužel to naši předkové a "vlastenci" byli:

Výměna stráží v Malé pevnosti (odkazy na poznámky z wikipedie)
Po osvobození tábora a věznice byla Malá pevnost nadále používána jako věznice. Čeští vojáci, gardisté a úředníci zde strážili vězně, kterými byli obecně Němci a osoby považované za státně nespolehlivé. Podle evidence prošlo tímto malým koncentračním táborem od května do srpna 1945 minimálně přes 2600 lidí (včetně většího počtu dětí mladších 14 let), z nichž 216 zemřelo.[28] S vězni bylo zacházeno velice brutálně, byli vražděni, ženy byly nuceny k pohlavním stykům.[28]
Konec počáteční hrůzovlády nad táborem, která byla i Čechy srovnávána s tou předchozí nacistickou,[zdroj?] přišel s epidemií skvrnitého tyfu, která propukla v Terezíně. Čeští lékaři Karel Raška a František Patočka, kteří ji přijeli potlačit, byli poměry v táboře a brutálním zacházením s vězněnými natolik otřeseni, že sepsali obsáhlé svědectví o tom, co viděli a co se dověděli, a odeslali ho spolu s rozhořčeným protestem, v němž výslovně označili věznici za „koncentrační tábor po německém způsobu“ na Úřad předsednictva vlády. Výsledkem byla výměna vedení tábora a výrazné zlepšení poměrů. Celkem prošlo Malou pevností v letech 1945–1948 asi 3800 lidí, z nichž asi 550–600 zemřelo.[29][30]

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

K tomu bych dodala,že někteří Češi by stále byli rádi,aby se o tom Terezíně nemluvilo. Že neznají dějiny, mne u takové Zuzky Majerové z Trikolory nebo zástupců SPD ,nepřekvapuje. Mimochodem- oba dva velcí čeští vědci měli za komoušů taky své osudy. Prof.Patočka byl bratr Jana Patočky, filosofa. Nebyla lepší skripta na mikračku, kterou jsme měli v třetím ročníku jako velkou zkoušku, ,než jeho.Ale nesměla se oficielně používat. Byla pouze v univerzitní knihovně, kde se dala půjčit, když měl člověk štěstí. Já ho měla. A prof.Raška? Expert WHO na infekční nemoci. Jeden z autorů úspěšného programu eradikace pravých neštovic ,ve světě vážený člověk. . Prosazoval u nás povinná očkování proti záškrtu,tetanu aj. Je autorem ,jak se dnes říká, managementu, léčby spály penicilinem.- 5 dní injekce,6 den Pendepon. Dramaticky se tím snížily pospálové streptokokové komplikace jako záněty srdečního svalu a revmatická horečka. A opět se mu čeští lidé, soudruzi, odvděčili. V r.72 za normalizace ho vyhodili z ústavu a musel do předčasné penze...
O tom, že napsali zprávu z Terezína,se vědělo,ale moc se to říkat nesmělo... Pěkný den!

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Zasvěcení vědí, pane zahradníku.
A trochu se pochlubím. Prof. Raška měl jednoho z předchůdců v mé rodině Josefa Sobotku, významného lékaře. Začal s očkováním ještě za císaře pána, který očkování proti pravým neštovicím podporoval. Pak přešel na další nemoci, především tuberkulozu atd. V rodiném archivu mám desítky tisíc záznamů, jako filantrop očkoval zdarma i děti v chudobincích a internátech. Sám pocházel z velice nuzných poměrů.
Paradoxem je, že jeho bratr, zakladatel českého vysokého učení, obor matematika, příliš očkování nevěřil. Jeho úmrtní list pak svému mladšímu bratrovi vystavil on, tuberkuloza
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Sobotka_(matematik)
A ještě k Janovi. Díky facebooku jsem dostal od přítele pohled psaný z Martinova údolí Janově manželce. Růženě baronce z Helmingerů. Ten titul dostal od císaře pána její otec, který významně přispěl na záchranu chrámu sv. Víta před zkázou a výstavbu Strakovy akademie. S Karlem Walterem. No dávám to sem, možná taky vzpomenete, jak můj děd Vilém Walter byl předělán v i-novinách na nacistu
https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Michal_Pe%C5%A1ina_z_%C4%8Cechorodu
Ještě u toho chlubení. Takový příklad, že i z nuzných poměrů, ze sedmi dětí přežili čtyři, z toho Antonín byl postižen špatným vývinem kostry v důsledku nedostatečné výživy. A přesto stál u vzniku ČSR, jako zakladatel Národní socialní demokracie

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 ) zase Babiš

"V Polsku mohou samosprávy úplně zakázat topení uhlím. Chopili se toho v Krakově... a od září 2019 tam už do kamene nenasypete ani lopatku. Takže bez tvrdších pravidel by to nešlo. Rozumní lidé to podpoří, nejsou hloupí." O čem sním, když náhodou spím, Jak budeme dýchat?, str. 95
A dnes za pár let svým ovečkám
Tato vláda má jediný cíl, zdražit a stížit život svým občanům, i díky Eurohujerským nápadům. Už nebudete mít možnost topit v kamnech uhlím. Nevím proč...
Chudák, ta paměť nějak přestává sloužit.
Všimli jste si, že zneuznaní politici sází na národoveckou notu?

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Můj příspěvek, reagoval na to, co řekl prezident Pavel ve svém projevu v Terezíně. Nemluvil vůbec o době poválečné. Zcela určitě mluvil o protektorátu a o Němcích. Jinak by to v projevu musel zmínit a oddělit. Jak by se asi v takovém zkreslení nahlíželo na atentát na říšského protektora nebo na vyhlazení Lidic ?

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Pane zahradníku a vy víte, že se Češi na holocaustu nepodíleli? Víte něco o tzv druhé republice? I o tom co se dělo potom?
https://www.holocaust.cz/dejiny/soa/zide-v-ceskych-zemich-a-konecne-reseni-zidovske-otazky/antisemitismus-za-druhe-republiky/
Dával jsem odkaz na stránky Holocaust, kdy prchající Židé z České Lípy po tzv. Křišťálové noci byli vraceni našimi pohraničníky na německé území i proti vůli těch německých, kteří upozorňovali, že půjdou do koncentráku. Dokonce je v hlášení požadavek na posily, protože těch prchajících je velké množství...
A během Protektorátu to moc lepší nebylo. Většinou touha po majetku, bytu, pomsta. Ale o tom se moc nemluví. Viz Štěpánka Doležalová z Lidic. Ať už ji udal kdokoliv.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Ale moldavite, vy jste fakt natvrdlej.
Z projevu PP v Terezíně : Máme přijmout odpovědnost za zločiny, které páchali naši předkové.
Já na to říkám : NE ! To nebyli moji předkové.
Vy klidně odpovězte : ANO přijímám ! Přijměte ji, byli to vaši předkové. Tak je to v pořádku.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (7)

Asi byste měl rozlišovat/zpřesnit pojem "předkové" = Češi, nebo (pra)rodiče?

Ale pokud na Němcích (dodnes) vidíte odpovědnost za válku a holokaust, je zase na nás odpovědnost za svinstva druhé republiky, kolaboraci protektorátního zbrojního průmyslu, tabuizované zločiny divokého odsunu atd.

Už v roce 1946 vydal Karl Jaspers Otázku viny, kde filozofuje o vině kriminální (před soudem), politické, morální a metafyzické. Podobné otázky nelze odbýt holou větou nebo prohlášením...

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Pane Tichý, tuhle radu pošlete nejdříve Petru Pavlovi , aby rozlišoval a zpřesňoval své výzvy. Záměrně nezmiňuju, co píšte od druhého odstavce, protože o tom nemluvil ani PP.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Chápu, pane zahradníku. Ale pojem naši předkové se používá třeba.... co vybudovali naši předkové, ...naši předkové vytvořili společný stát Čechů a Slováků,... Prahu, kterou vybudovali naši předkové, obdivují turisté z celého světa
Jak jste psal, pocházíte ze Slovenska, tak křičte my to nebyli. Nebo... "moji předkové, občané Slovenské Štátu, tam by se toho dalo doplnit... Zrovna předkové Slováků mají hodně másla na hlavě.
Trochu nadsázka, ale pravdivá, když jsme u té druhé světové války :o)))
Jenom jsem hodil do Googlu naši předkové
jak se milovali naši předkové, jak slavili svátky naši předkové, naši předkové v městě Hodonín, V předmětu Člověk a svět jsme si povídali o životě našich předků, o jejich práci a zvycích. atd. atd.
Jenom že zahradník má rozumy z dezinfo Parlamentních listů, kde předci jsou vykládáni pouze jako pra..rodiče. No zahradník jáim na to skočí já ne. Ti naši předkové v podání P. Pavla jsou myšleni jako tisíce dalších spojení a kdo chce chápat chápe. Kdo nechce, čte Pararelní listy.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Co říkáte dezolátům na soudě s Peterkovou? Ona je svolávala, to běželo sociálními sítěmi. Docela to už připomíná zfanatizované fašistické bojůvky V Německu 30. let.
Jen aby se to nevymklo vládám při jejich nečinosti z rukou.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (7)

PP nepotřebuje moje, ale ani vaše rady, zahradniku.

Navazoval jsem na vaše hloupé tvrzení (zas jeden "názor"?), jako bychom s moldavitem měli jiné předky a jinou historii než vy?

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 ) sedmdesáté výročí

Uplynulo 70 let od schválení měnové reformy. 1.6.1953 byla provedena, zákon schválen v sobotu 31.5. odpoledne,aby si lidé nemohli ještě nějaké úspory dát do banky. Soudruzi ,jako vedoucí síla dělnické třídy, si samozřejmě mohli vyměńit,jak jinak, v příznivějším kursu než ostatní . S lidem pro lid...
Stará platidla si mohli občané vyměnit v kursu podle výše úspor a hotovosti. Do výše 300 starých korun byl směnný kurs 5 : 1, vyšší hotovost byla směňována v kurzu 50 : 1, za starých 500 korun tedy občan obdržel 10 korun nových. Vklady v peněžních ústavech byly směněny do výše 5 000 v kursu 5 : 1, vklady od 5 000 do 10 000 korun byly směněny tak, že do 5 000 platil kurs 5 : 1 a na částku od 5 000 do 10 000 kurs 6,25 : 1. U vkladů od 10 000 do 20 000 korun se postupovalo stejně jako v předchozím případě, od 10 000 byl kurs 10 : 1. Podobně u vkladů od 20 000 do 50 000 korun, od 20 000 korun výše byl kurs 25 : 1. U vkladů nad 50 000 korun se postupovalo jako v předchozích případech, částka nad 50 000 byla směněna v kursu 30 :1. Všechny vklady, vložené po 15. květnu se směňovaly v kursu 50 : 1.
„Reforma z roku 1953 je rovna státnímu bankrotu, neboť její součástí bylo anulování dluhů státu vůči domácímu obyvatelstvu. Dluhy vůči zahraničním subjektům anulovány nebyly a v následujících desetiletích se postupně splácely,“ dodává Petr Chalupecký z katedry hospodářských dějin na Národohospodářské fakultě VŠE.

Ještě připomínám,že všechny nové bankovky byly vytištěny v Sovětském Svazu a kurs koruny byl navázán pevně na rubl.

Hezký je podcast o této měnové reformě,v kterém zaznívají slova V.Širokého, Zápotockého, Zdeńka Nejedlého aj.
Pěkné dny!

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Ústecká babička často vzpomínala, jak je okradli. Za první republiky byl důchod necelá čtvrtina platu a tak si , jak říkala špórovali. A dva roky před důchodem jim komunisté ty celoživotní úspory sebrali.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Opravím vás moldavite, moje matka pochází sice z východního Slovenska (dnes) ale z Rakousko-Uherska nikoliv ze Slovenského štátu. Národností byli Rusnáci, měli svůj jazyk, těžko byste jim rozumněl.Byli většinou negramotní Většina žila na polském území, menší část v oblasti kolem Medzilaboriec. Po válce komunisti uměle vytvořili novou národnost Rusínů a tam Rusnáky zařadili.První škola tam začala fungovat za Masaryka v r.1931. Všechny děti ze vsi šly do první třídy. Podle toho kolik jim bylo, tak měly dlouhou nebo spíš krátkou školní docházku.
Otec se narodil Čechům a jako dítě žil v Sudetech v oblasti podhůří Orlických hor,,obec byla dvojjazyčná. Mluvil česky i německy.
Jistě teď vy i pan Tichý vidíte, že mám opravdu jiné předky než vy.

Paní Šepsová , děkuji za upozornění na chybu, opravil jsem.

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes ( 7 )

Nejsem, jak se říká mezi mladými člen skupiny Grammar Nazis,, ale 2x napsat děti šli a měli tak… Tahá mne to za oči.Pěkný večer!

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (7)

Zajímavé: Když zahradnik zakládal téma ČESKÉ politiky a furt se do ní plete, snad se taky jako my pokládal za OBČANA ČR. A najednou - jen aby krkolomně "zdůvodnil" jeden přihlouplej "názor", začne aplikovat něco jako Norimberské zákony: z 1/2 Rusnák (tedy poloviční Ukrajinec!), jen z 1/2 dvojjazyčnej Čech ze Sudet. Ach jo.

Jakou národnost uvádí při sčítání lidu? Taky k tomu potřebuje zlomky?
Rusíni (rusínsky Русины; ukrajinsky русини; polsky Rusini; slovensky Rusíni či Rusnáci) je označení pro různorodé východoslovanské etnikum, které kompaktně osidluje území v těsné blízkosti Karpat v Zakarpatské Ukrajině, východním Slovensku, Polsku a Maďarsku.[9] Podle etnických příznaků se dělí na čtyři skupiny: Lemkové, Bojkové (Verchovynci), Huculové a Doliňané (Hajnalé) na Ukrajině jsou nejčastěji Rusíni Boržavané. Ukrajinou nejsou považováni za zvláštní národ, ale za jednu ze součástí národa ukrajinského. V Polsku jsou Rusíni označováni jako Lemkové.

PS: Sám mám prababičku Twaruszkovou z Wieliczky - a plyne z toho snad něco? A příjmení jako Lohr nebo Kaulfus v rodokmenu taky moc česky nevypadají...

Nahoru

Re: Česká společnost a politika dnes (7) a Ústava

viz Preambule Ústavy ČR (o národech/národnostech ani slovo):

My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,
v čase obnovy samostatného českého státu,
věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české i státnosti československé,
odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů, kteří jsou si vědomi svých povinností vůči druhým a zodpovědnosti vůči celku, jako svobodný a demokratický stát, založený na úctě k lidským právům a na zásadách občanské společnosti, jako součást rodiny evropských a světových demokracií,
odhodláni společně střežit a rozvíjet zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství,
odhodláni řídit se všemi osvědčenými principy právního státu,
prostřednictvím svých svobodně zvolených zástupců přijímáme tuto Ústavu České republiky...

Nahoru