42/2019

Verze pro tisk |

Třicáté výročí Sametové revoluce … ale já využil možnost a odletěl do Ameriky.

Deník tak předepisuji už během týdne a příští deník nevyjde vůbec. Jen jsem připravil další díl Štafety, také se hodně týká Spojených států. Nyní mám šanci je ve zrychleném módu poznat osobně.

Právě, když s psaním deníku začínám, zaskočila mě zpráva, že město kvůli vandalům nedokončí hřiště v ulici Josefa Maštálka (zpráva zde). Pro ty, kteří nechtějí zprávu otvírat aspoň něco málo z článku: „Instalaci herních prvků si lidé v loňském roce odhlasovali v nultém ročníku projektu participativního rozpočtu „Tvoříme město“. Kvůli vandalismu však není možné hřiště dokončit. O ukončení realizace projektu rozhodli českolipští radní na svém jednání ve středu 6. listopadu.“

Místostarosta Brož k tomu ještě dodal: „Firma se snažila hřiště dokončit i v ulici Josefa Maštálka. Jenže cokoli, co firma na hřišti udělala, bylo do druhého dne zničeno partou místních výrostků. Volali proto kvůli tomu i městskou policii, ale ta problém vyřešila vždy jen na krátkou dobu. Kdyby město hřiště do správy přijalo a zprovoznilo, znamenalo by to nekonečný kolotoč oprav, které by byly na denním pořádku. Na to opravdu město nemá peníze a navíc by hřiště ani nesloužilo mladším dětem, které výrostci z hřiště vyhánějí. Neměli jsme tedy jinou možnost než realizaci hřiště zastavit.“

Na facebooku se hned rozjela diskuse, do níž se zapojila i Lenka Rajsiglová: "A proč o tom nebyli informováni i autoři projektů? Mrzí mě to, dozvím se tak o tom, až z FB profilu města. Jsem autorem projektu a bohužel jsem žádné informace nedostala. Další věc, co mě mrzí, tak již na začátku bylo řečeno, že se dozvíme postupně o všem. A budeme účastníci výběrového řízení. Žádná informace neproběhla, schůzka také ne a já se ptám proč? Mrzí mě to, do poslední schůzky probíhalo vše na 1*. Byla jsem od začátku na všech schůzkách, měla jsem zájem daný projekt dotáhnout, až do konce."

Hned jsem si vzpomněl na jednoho ze svých ředitelů, Vladimíra Orta. Jeden čas jsme se ve škole také potýkali s vandalismem žáků. On zastával filozofii, že vše budeme dál opravovat, že neustoupíme od toho, že dveře na záchodech mají být a navíc neprokopnuté.

Zase jsem jednou prošel nákupním střediskem na Severu a udělal pár fotek. Je to o té filozofii, že v hezkém prostředí se k vandalismu uchýlí jen opravdoví debilové. Ale v tomto sajrajtu, který díky nezájmu podnikatelů, občanů i představitelů města vznikl na kdysi nejbohatším sídlišti města, by se na roh vymočil každý druhý.

A právě zde jsem začal kluky a holky, kteří si myslí, že jsou gang, potkávat poprvé.

Naštěstí jsou i dobré zprávy. Už je známo kdo, kdy a kde zahájí další ročník, už devatenáctý, hudebního festivalu Lípa Musica. Bude to soubor hráčů na historické nástroje L’Arpeggiata, 12. září 2020 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. 

I ve škole slavíme Sametovou revoluci. Například jsme si pozvali MUDr. Šepsovou z Nového Boru, signatářku Několika vět, jednu ze zakladatelek Občanského fóra a bývalou poslankyni.

Nahoru

Komentáře

Re: 42/2019

V prostorách nákupního střediska na Severu jsme již nebyli řadu let, soudě podle snímků pana učitele Bárty, je vše při starém, vlastně ještě horší. Na druhou stranu je skvělé, že pan Bárta, ač chudý příslušník ještě chudšího učitelského klanu, díky "vedlejším příjmům" pozná Ameriku, k tomu prý sponzorsky s sebou vezme jednoho z vůdců "Severského gangu" - pročež se příště možná již nikdo nevymočí. :) Pan Jeník prý bude kandidovat na senátora, tak by zde na IN mohl mít samostatnou rubriku :)

Nahoru