Dnes je 30. 09. 2024
svátek má Jeroným

Vzdělávací projekt v NsP Česká Lípa úspěšně končí

V českolipské nemocnici je ve finále vzdělávací projekt, který začal v říjnu 2010. Vzdělávacími aktivitami v rámci tohoto projektu prošlo celkem 445 zaměstnanců Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a.s. Někteří zaměstnanci se zúčastnili několika kurzů, tzn., že celkový počet absolventů je 980.

„Většinu cílů, které jsme si na začátku projektu stanovili, se nám podařilo zcela splnit. V prvé řadě byl zdařilý výběr kvalitního dodavatele vzdělávacích služeb. Potvrzují nám to četné pozitivní ohlasy od vás, účastníků,“ prohlásila členka představenstva NsP Mgr. Dana Šperlíková, která se na přípravě i organizaci projektu významně podílela. Jak doplnila, úspěšné bylo i naplnění kurzů: „Rozhodně jsme neměli problém s obsazeností a na některé kurzy jsme měli i řadu náhradníků. Účastníci projektu byli velmi ukáznění v docházce, což potvrzuje téměř 100% účast.“

Českolipská nemocnice již v červenci 2009 reagovala na výzvu Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky a podala žádost o finanční podporu z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost na vzdělávací projekt pro své zaměstnance. Nesl název Komplexní systém vzdělávání v Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa. Cílem projektu bylo působit prostřednictvím komplexních vzdělávacích aktivit pozitivně na zdravotnický personál a skupiny podpůrných provozů českolipské nemocnice, obsahem vzdělávací aktivity bylo vzdělávání v oblasti zdravotnických programů, vzdělávání v manažerských programech a elektronické vzdělávání - e-Learning. Zdravotníci absolvovali například tyto odborné kurzy: Paliativní péče o pacienty s chronickým onemocněním, Budování vztahů uvnitř nemocnice, poskytování a příjímání kritické zpětné vazby, Komunikační dovednosti pro nižší zdravotní personál, Základy asistence a manipulace s pacientem, Hygiena a sterilizace, Bazální stimulace v ošetřovatelské péči - základní kurz, E-learning - Vlhké hojení, nebo E-learning - Kompresivní terapie. Manažerský mix pro staniční sestry, Manažerský mix pro vrchní sestry, Výživa pacienta v léčebném procesu, Time management a strategický přístup k řízení lidských zdrojů.
Podle Šperlíkové bylo velkým úspěchem, že se v rámci projektu podařilo získat pro nemocnici certifikovaný kurz Bazální stimulace, kterého se účastnílo 60 zdravotníků a který nesporně přispěl ke zlepšení kvality ošetřovatelské péče o pacienty. Zdravotníci získali odborné a praktické znalosti konceptu Bazální stimulace a schopnost reagovat a adekvátním způsobem saturovat potřeby lidí vykazující změny v oblasti komunikace, hybnosti a vnímání. „Své znalosti naši zdravotníci využijí u nemocných v bezvědomí, po poranění mozku, nemocných s hypoxickým postižením mozku, s Alzheimerovou chorobou, u nemocných s hemiplegickým postižením, u pacientů v apalickém stavu, umírajících, u seniorů s poruchou mobility,“ popsala Šperlíková.

Projekt nejprve prošel několika hodnotícími koly, a teprve pak byl hodnotící komisí schválen a doporučen k financování Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v plné požadované výši 4 404 515 korun. Zcela konkrétně, projekt je financován z 85% z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a z 15 % ze státního rozpočtu ČR .
„Všechny vzdělávací aktivity se od začátku do konce těšily hojné účasti a i výrazné spokojenosti lektorů, kteří se opakovaně vyjadřovali o našich zaměstnancích pochvalně a s respektem, vyzdvihávali zejména výbornou atmosféru i aktivitu, která školení provází,“ řekla Mgr. Pavlína Simmerová, vedoucí oddělení řízení lidských zdrojů v NsP Česká Lípa. „Věříme, že se účastníkům vzdělávání líbilo, bylo pro ně přínosné a jeho výstupy budou moci dobře uplatnit ve své praxi,“ podotkla.

Nemocnice s poliklinikou v České Lípě byla již v minulosti úspěšná s podobným projektem na školení svých zaměstnanců. V letech 2006 až 2008 zde proběhl projekt „Vzděláváním k růstu kvality poskytovaných služeb v NsP Česká Lípa“, který byl vypracován NsP Česká Lípa a realizován libereckou společností Aperta. Nemocnice tehdy získala od Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu bezmála dva a půl milionu korun. Hlavním záměrem tohoto projektu bylo podpořit a zlepšit komunikaci, soudržnost a spolupráci zaměstnanců nemocnice napříč jednotlivými profesními skupinami, ale také manažerské dovednosti.

Z důvodu vysoké úspěšnosti našich projektů a velkého zájmu našich zaměstnanců jsme 28. 8. 2012 podali další žádost o poskytnutí finanční podpory z ESF na vzdělávání našich zaměstnanců.